LEŠEVI ŽIVOTINJA ZARAŽENIH BRUCELOZOM ODLOŽENI U NAMJENSKI UREĐENE JAME NA SANITARNOJ DEPONIJI U SMILJEVIĆIMA

14.03.2014

Eutanazija životinja zaraženih brucelozom vrši se u kafileriji KJKP “Rad”, a provedi se s ciljem sprečavanja širenja zaraze. Naime, u slučajevima kada se sumnja na brucelozu, odnosno kada je ona službeno potvrđena, životinje se uklanjaju upućivanjem na sanitarno klanje ili eutanazijom i neškodljivim uklanjanjem leševa pod nadzorom veterinarskog inspektora.

U konkretnom slučaju leševi su odloženi u posebne, za ovu namjenu uređene jame, na prostoru sanitarne deponije u Smiljevićima.

Najčešći izvori bolesti za ljude su kontakti sa pobačenim materijalom zaraženih životinja preko sluznica i ozlijeđene kože, kao i ishranom nedovoljno kuhanih mliječnih i mesnih proizvoda. Laboratorijski radnici, mesari i ljudi zaposleni u preradi vune obično se zaraze udisanjem uzročnika prisutnog u tkivima ili vuni. Zabilježene su i infekcije veterinara, koje su moguće u slučaju nezgode prilikom uzorkovanja krvi, vakcinacije živom vakcinom, kod vađenja posteljice ili uboda iglom.

Procedure u sličaju službene potvrde bruceloze, između ostalog, podrazumjevaju sljedeće mjere:
-dezinfekciju zaraženog objekta i zaraženog dvorišta, te predmeta sa kojima je zaražena životinja bila u dodiru;

-dezinfekcija i neškodljivo uklanjanje (zakopavanje) prostirke, slame, stelje i gornjih slojeva zemlje gdje je boravila zaražena životinja;
-odlaganje stajnjaka s mjesta gdje su boravile zaražene životinje, tako da do njega životinje na farmi ne mogu doći. Takav stajnjak (čvrsti ili u tekućem stanju) mora biti tretiran odgovarajućim, odobrenim dezinficijensom i odložen najmanje tri nedjelje i ne smije koristiti za đubrenje vrtnog povrća koje se stavlja upromet;
Nakon uklanjanja životinja, a prije uvođenja novih životinja na imanje, objekat i druga mjesta na kojima se drže životinje, oprema za mužu, pribor za čišćenje koji se koristi u radu sa životinjama moraju biti oprani i dezinfikovani pod službenim nadzorom i u skladu s preporukama nadležnog veterinara.Ponovno korišćenje pašnjaka na kojima su pasle zaražene životinje dopušteno je 60 dana nakon što je posljednja zaražena životinja napustila te pašnjake.

Utvrđivanje statusa (stada, općina, regija, zemlje) slobodnih od brucelozeće vrši se nakon prestanka vakcinacije po posebno urađenom programu i u skladu s preporukama Međunarodne organizacije za zdravlje životinja (OIE).