NA SASTANKU U KUIP-u RAZGOVARANO O MJERAMA ZA EFIKASNIJE RJEŠAVANJE PROBLEMA NAPUŠTENIH I IZGUBLJENIH PASA

04.03.2016

Direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS Heni-Erduan Ćesir i VD glavnog veterinarskog inspektora Selmir Velić održali su danas radni sastanak sa VD direktorom KJP „Veterinarska stanica“ d.o.o. Sarajevo Almirom Džankovićem, VD direktorom Veterinarske stanice Novi Grad Mirsadom Osmanovićem, predstavnikom Firme „Murai–komerc“ d.o.o, u čijem je vlasništvu Azil za napuštene pse u Prači, Hamdom Alićem, te Mustafom Maglajlijom iz KJKP „RAD“. Na sastanku je razgovarano o mjerama i aktivnostima za efikasnije rješavanje problema napuštenih i izgubljenih pasa na području Kantona Sarajevo.

U tom smislu, poštujući relevantne odredbe Zakona o veterinarstvu BiH i FBiH, te Pravilnika o osnivanju i uvjetima koje moraju ispunjavati higijenski servisi, dogovoreno je da KJP „Veterinarska stanica“ d.o.o. Sarajevo, te KJKP „RAD“ i Veterinarska stanica “Novi Grad”, neposredno primaju telefonske prijave građana o napuštenim i izgubljenim psima i po istima postupaju. Brojevi telefona na koje građani mogu vršiti prijave za zbrinjavanje pasa lutalica su:

-Veterinarska stanica Novi Grad:061 488 -147;

- KJKP „RAD“:033/450-269;

-KJP „Veterinarska stanica“ d.o.o. Sarajevo: 033/770-360.

Inspektoratu veterinarske inspekcije građani mogu prijavljivati žalbe na rad ovih službi, s obzirom da su inspekcijski organi ovlašteni da vrše nadzor i kontrolu nad njihovim radom.

Jedan od zaključaka sastanka je unaprjeđenenje međusobne saradnje i bolje koordinacije svih učesnika u ovom procesu, te je s tim u vezi predoženo da se, nakon veterinarske obrade, u najkraćem roku psi upute na dalju brigu i moguće udomljavanje u prihvatilište za pse u Prači.

U tom azilu trenutno boravi 300 pasa, a u toku su radovi i na poboljšanju uslova za prijem, smještaj i boravak još 500 pasa, koliki je kapacitet azila. Svi učesnici su dužni voditi urednu evidenciju o načinu postupanja sa životinjama, te dva puta mjesečno o tome dostavljati izvještaje Inspektoratu veterinarske inspekcije.

Na kraju ističemo da je Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS, kao društveno odgovorni organ, i do sada u potpunosti bila u službu građana, te je u skladu sa raspoloživim kapacitetima postupila u skladu sa obavezujućim zaduženjima koji proizilaze iz zaključaka Vlade KS iz septemba 2014. godine. Veterinarski inspektori će, u cilju zaštite zdravlja ljudi od zoonoza, veterinarske zaštite zdravlja i okoline, te dobrobiti životinja i dalje poduzimati aktivnosti i radnje u pogledu napuštenih, izgubljenih i pasa lutalica, ali isključivo kroz nadzor nad provođenjem odredbi materijalnih propisa svih mjerodavnih subjekata kao i držaoca pasa, te naređivanjem potrebnih mjera. U slučaju eventualno utvrđenih nepravilnosti i neusklađenosti inspektori će poduzimati i represivne mjere.