U periodu od 1.januara do 31.decembra 2015. godine Inspektorat veterinarske inspekcije Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS je, postupajući u skladu sa zaključcima Vlade KS, primio i obradio 1.161 zahtjev građana, mjesnih zajenica, ustanova i policije za zbrinjavanje napuštenih i izgubljenih pasa. Na osnovu dobijenih prijava inspektori su donosili naloge higijenskim servisima na području Kantona Sarajevo da izvrše prihvatanje pasa s ciljem dalje veterinarske obrade u područnim ambulantama. Od obrađenih zahtjeva njih oko 10 % se odnosilo na ugrize.
Napominjemo građane da saopćenja o napuštenim životinjama i psima lutalicama upućuju direktno na telefone higijenskih servisa, radi skraćivanja i efikasnosti administrativnih postupaka. Higijenski servisi su, u skladu sa relevantnim propisima, dužni postupit na osnovu dobijenih prijava u određenom roku, te pse predati nadležnim veterinarskim stanicama koje obavljaju dalji postupak sa životinjama. Kontakt higijenskog servisa KJKP “Rad” je 033 450-269, a Veterinarske stanice Novi Grad 033 586 641. Osim higijenskog servisa, u hitnim slučajevima, građani mogu pozvati i broj područnih veterinarskih ambulanti koje su dužne pružiti hitnu veterinarsku pomoć bolesnim i povrijeđenim životinjama.
Podsjećamo i da je nadležnost Inspektorata veterinarske inspekcije vršenje nadzora nad radom higijenskih servisa i vetrinarskih organizacija na području Kantona Sarajevo, kao i da nepostupanje mjerodavnih subjekata po primljenom saopćenju, građani mogu prijaviti nadležnoj inspekciji, u cilju poduzimanja upravnih i drugih mjera.
Jedan od osnovnih elemenata u sistemu upravljanja populacijom napuštenih pasa je promoviranje odgovornog vlasništva. Međutim, od donošenja Zakona o zaštiti dobrobiti životinja BiH nikada nije donesen Pravilnik o identifikaciji životinja koji bi, između ostalog, omogućio pronalaženje vlasnika napuštenih i izgubljenih životinja, te njihovo sankcionisanje zbog napuštanja i zanemarivanja životinja.