Putovanje s kućnim ljubimcima (psima, mačkama)

09.04.2024

Putovanje s kućnim ljubimcima (psima, mačkama) Planiranje i priprema ključni su za uspješan odmor s vašim ljubimcem, Uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo je pripremila par savjeta kako bi vam olakšala putovanje sa ljubimcem.  Prvi korak  Posjetite svog veterinara i posavjetujte se sa njim o tome je li vaš pas/mačka sposoban za avanturu. Životinje s ozbiljnim zdravstvenim problemima ili problemima u ponašanju trebaju ostati kod kuće. Isto vrijedi i za starije pse/mačke i štence/mačiće koji još doje ili nisu u potpunosti cijepljeni. Određene pasmine pasa ne mogu ući u određene zemlje koje zabranjuju neke pasmine, obično one koje se stereotipno smatraju agresivnima. Svaka država također može izraditi vlastita pravila po pitanju određenih pasmina, i ako zemlja odobrava ulazak rase vašeg ljubimca, aviokompanija možda neće npr. Brahicefalne pasmine zabranjene su od strane većine zrakoplovnih kompanija zbog njihovih poteškoća s disanjem, provjerite sve informacije prije putovanja.
Drugi korak
Upoznajte se sa pravilima i zahtjevima o ulasku kućnih ljubimaca države u koju putujete. Svaka država postavlja vlastita pravila za ulazak živih životinja. Neke zemlje zahtijevaju da svog ljubimca stavite u karantenu na nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. Druge zemlje mogu samo zahtijevati od vašeg veterinara da potpiše potvrdu o zdravstvenom stanju kako bi dokazao da je vaš ljubimac redovito cijepljen, dok neke zemlje zahtjevaju da putovanje prati nekomercijalni certifikat izdat u zemlji porijekla.
Treći korak
Provjeriti da si su svi uslov ispunjeni jer uz nekoliko iznimaka, vaš ljubimac može putovati s vama u drugu zemlju nesmetano ako ima:

  1. mikročip (u skladu s tehničkim zahtjevima Pravilnika o identifikaciji i vođenju evidencije pasa, mačaka i pitomih vretica u Bosni i Hercegovini "Sl. Glasnik BiH“broj 96/16) ili jasno čitljivu tetovažu ako je postavljena prije 3. jula 2011.
  2. dokaz da je cijepljen protiv bjesnoće i da je proveden tretman protiv trakavice Echinococcus multilocularis, isto vrši ovlašteni veterinar u ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji.
  3. valjanu BiH putovnicu (pasoš) za kućne ljubimce, koja se izdaje u skladu sa pravilima propisana u Pravilniku o identifikaciji i vođenju evidencije pasa, mačaka i pitomih vretica u Bosni i Hercegovini "Sl. Glasnik BiH“ broj 96/16) od strane ovlaštenih veterinara u ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji.
  4. sve podatke upisane u BiH putovnicu(pasoš) preslikani u Državnu Bazu za kućne ljubimce (u skladu s zahtjevima Pravilnika o identifikaciji i vođenju evidencije pasa, mačaka i pitomih vretica u Bosni i Hercegovini "Sl. Glasnik BiH“broj 96/16).

Četvrti korak
 
Za ulazak u EU ili EFTA-a članice potreban je certifikat o zdravlju životinja, ovaj certifikat o zdravlju životinja još je jedna vrsta dokumenta koji sadrži specifične podatke o vašem ljubimcu (identitet, zdravlje, cijepljenja protiv bjesnoće) i temelji se na standardnom modelu EU-a.